___EVERYTHING-SAVANNA || Minden, amire eddig kíváncsi voltál!
Üdvözöllek


Üdvözöllek az everything-savanna.gp-n! :)
Ez az oldal, a Gportal História Szavva portálépitő versenyére készül!:) Az oldal célja, hogy megismerd.  Sohasem voltam jó bevezető szövegben, tehát ezért is nem tudok most ide hoszabb szösszenetet irni!:) Egyszerűen nézz szét, és érezd jól magad. :)

 
Navigáció

A következő modulokból elnavigálhatsz oda, amire a legkiváncsibb vagy! :) A Szavanna modulban megismerheted ezt a trópusi égővben található füves pusztát. Az Állatvilág modulban állatairól olvashatsz érdekes dolgokat. Az Extrák-ban jópár érdekességet találhattok, a Login modul pedig arra szolgál, hogy ha regisztráltál az oldalra, be tudj lépni! Jó böngészést! :)

 

Szavanna Állatvilág Extrák Login Regisztáció

 
Gportal História


Az oldal a Gportal História Szavanna portálépitő versenyére készült. Az oldal 2011.06.28.-én jött létrek Everything-Savanna cimmel. Az oldal témája  a Szavanna, és ehhez kapcsolódó témák.:) Az oldal szerkesztője Heel. A cikkek forrása mindenhol fenttartott! A többi verseny oldal letiltja a tartalmat a tisszességtelen versenytársak miatt, ellenben, én azthiszem nincs ilyen köztünk, tehát szabadon megtekinthető bárki számáta!:)

 

 
Csevegő
 
Extrák
Extrák : Szemünkben a szavanna színei

Szemünkben a szavanna színei

  2011.07.09. 13:28


A szavanna színvilága az ideális az emberi szem számára

Az emberiség bölcsőjének tartott szavannai tájak színvilága szemünk érzékenységét a mai napig meghatározhatja. Legalábbis erre a következtetésre jutottak azok a kutatók, akik az emberi szem felépítését és nagyfelbontású szavannai tájképek adatbázisát tanulmányozva megállapították, hogy szemünk oly módon idomult fejlődésünk során, hogy a szavanna színeiről minél részletgazdagabb képet készíthessen.

Az átlagos botswanai táj valószínűleg ma sem különbözik sokban a tízmillió évvel ezelőttitől: hullámzó, elsárgult, magasra növő fűtenger, melyet néhol fák vagy állatcsoportok tarkítanak, és az egészet a hatalmas kék ég öleli körül. Elődeink számára azonban a horizontot fürkészve feltehetően létfontosságú volt, hogy minél többet befogadhassanak ebből a látványból, és a gyönyörködés mellett időben észrevehessék lehetséges zsákmányukat vagy éppen a rájuk leselkedő ragadozót.

Gasper Tkacik és Vijay Balasubramanian, a Pennsylvaniai Egyetem kutatói szerint szemünk pontosan ehhez a tájhoz idomult, és a mai napig nagyon hatékonyan dolgozza fel az ilyen típusú terepeket. Elméletük igazolásához a kutatók ötezer, nagyfelbontású szavannai fotót elemeztek, és azt vizsgálták, hogy vajon a kék, a vörös vagy a zöld színekre koncentrálva nyerhető-e ki több információ a képekből. A felvételek változatos paraméterekkel rendelkeztek, akadtak közöttük a különböző napszakokban készültek mellett többfajta expozíciós idővel vagy éppen eltérő mélységélességgel készített fotók is. A botswanai vidéket bemutató sorozatot, Tkacikék számításai szerint a kék szín szinte alig, míg a vörös és a zöld lényegesen jobban képes jellemezni. Az utóbbi két szín aránya ráadásul viszonylag tág határok között váltakozva is eredményes feldolgozást biztosít. Ez pedig éppen egybevág az emberi szem felépítésével: retinánkon ugyanis a háromfajta színérzékelő sejt közül a vörös és a zöld színért felelős dominál, míg a kékre érzékeny sejttípus az előbbieknél jóval ritkább, és a központi, éles látásért felelős területekről szinte teljesen hiányzik.

Már jó ideje tudjuk, hogy szemünkben alapvetően kétfajta sejt képes érzékelni a bejövő fényt. Az úgynevezett pálcikák főként a sötét-világos megkülönböztetésében jeleskednek, és ezt nagyon pontosan teszik, bár felbontásuk nem túl jó. Segítségükkel akár még minimális megvilágításnál is lehetővé válik, hogy tárgyak körvonalait megfigyeljük. A csapok ezzel szemben csak jó fényviszonyok mellett működnek, akkor viszont sokkal több információt adnak: színek gazdag skáláját képesek feldolgozni. A csapoknak három fajtája van, melyek a látható fény alacsony, közepes vagy magas frekvenciájú tartományait képesek érzékelni, azaz a kék, zöld vagy vörös (sárga) színeket láttatnak.

A három fajta színérzéklő sejt eloszlása a retinán azonban nem véletlenszerű. A kék színre fogékony sejtek az összes csapoknak mindössze 6 százalékát teszik ki, ráadásul a retina közepe felé haladva egyre csökken az előfordulásuk, azaz, főként a perem közelében találhatók. A zöld és vörös csapok ugyanakkor nagy számban csoportosulnak az éles látásért felelős központi területeken, azonban arányuk személyenként nagyon eltérhet. Emiatt feltehetőleg egyénileg akár nagyon különbözőképpen is láthatjuk a különboző színeket. A tendencia azonban valamennyiünkben azonos: a vörös és zöld csapok dominálnak a kékek felett.

A PLoS Computational Biology című szaklapban megjelent tanulmány szerint szemünk csapjainak összetétele éppen a szavannai táj ideális befogadását teszi lehetővé. A kritikusok azonban rögtön megjegyzik, hogy az emberi szem kifinomultságának hála, a sivatagtól a sarkvidékig hatékonyan használható, így bár a szavanna az optimális, egy mérsékelt övi erdőben is jól teljesít, pedig ilyen tájakra az ember csak jóval későbbi fejlődése során jutott el.

Azt azonban még a kritikusok is elismerik, hogy a most létrehozott adatbázis nagyban segíthet megérteni az emberi szem képfeldolgozását, és egyúttal hozzájárulhat ahhoz, hogy az ember által épített szerkezetek is hozzánk hasonlóan láthassanak. Jelenleg ugyanis a számítógépes képfeldolgozás még gyerekcipőben jár, és többek között a színek feldolgozása is az ember látásától teljesen eltérő szempontok alapján történik. A most felállított adatbázissal viszont közelebb kerülhetünk ahhoz, hogy gépeink is a számunkra szembetűnő részletekre koncentrálhassanak, és így hatékonyabban végezzék feladatukat.

 

 


Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros